АНАТОЛІЙ РОМАНОВИЧ КУЛИК

Описание

Байковецький сільський голова Тернопільського району Тернопільської області, віце-президент асоціації сільських, селищних рад та об'єднаних громад України, Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, відзначений багатьма іншими державними та церковними нагородами.

 

Народився 23 травня 1955 року в м. Зборів Тернопільської області.


У 1977 році закінчив Львівський зооветеринарний інститут за спеціальністю «Зооінженер».


Трудову діяльність розпочав зоотехніком на комбікормовому заводі, був зоотехніком у спеціалізованих господарствах управління сільського господарства Тернопільського району.


Служив у Збройних силах, демобілізований у запас 1978 року.


З 1982 по 1993 роки працював головою правління колгоспу «Заповіт Шевченка» у селі Байківці. У цей період на громадських засадах виконував роботу голови Байковецької сільської ради. До того ж, неодноразово був обраний її депутатом.

 

2020-ий – ювілейний рік для Байковецької територіальної громади, адже їй виповнилося 5 років. Дуже символічним є і той факт, що свій черговий ювілей того року відзначив Анатолій Кулик – Байковецький сільський голова. Це є яскравим свідченням, що громада і її нинішній лідер є одне ціле. Бо саме він стояв біля витоків створення громади, саме він доклав і докладає максимум зусиль, щоб вона ставала успішнішою і була зразком для наслідування не тільки в Тернопільській області, а й в Україні. Напевне невипадково, укотре Анатолій Романович у жовтні 2020-го отримав перемогу на виборах до органів місцевого самоврядування. Минуть роки, десятиліття, але в літописі громади назавжди закарбується ім’я Анатолія Кулика – її засновника і натхненника.


Думка про те, щоб змінити рідне село, зробити його процвітаючим, вперше виникла в Анатолія Романовича, коли він, в силу життєвих обставин, кілька років змушений був провести на чужині, в Ізраїлі. До речі, перед тим він, перспективний та ініціативний господарник, після 11 років перебування на посаді голови колгоспу, написав заяву на… звільнення. Не міг змиритися з керівниками держави та регіону, котрі за політикою зовсім не помічали економічної складової розвитку України.


В Ізраїлі він постійно замислювався над тим, як євреї на піску та камені змогли побудувати таку квітучу державу, а українці злидарюють на багатющому чорноземі? Ось тоді й визріла думка: «Я повинен, я хочу, я зможу це змінити!».


І зміг! У 2006 році повернувся у Байківці, зустрівся з людьми напередодні виборів до сільської ради і сказав: «Хочете змін – голосуйте за мене!». Люди повірили. А сьогодні вже й не уявляють собі іншого керманича. Його наполегливість і цілеспрямованість зробили свою справу.


Найперше Анатолій Романович задумав розробити генеральний план. І реалізував задум, хоча тоді це вартувало величезних зусиль і коштів. Утім, вони давно вже себе окупили: навівши лад з землею, село з того часу збільшило свій бюджет в десятки разів. Також на розвиток та збагачення села вплинуло й багато інших новаторських і сміливих рішень сільського голови та його однодумців.


Здобутки цього господарника важко переоцінити. Проте, найбільш кардинальним та доленосним в історії Байківців та навколишніх сіл було рішення включитися в процес децентралізації. Як керівник органу місцевого самоврядування Анатолій Кулик чи не першим в області зрозумів та усвідомив потребу об'єднуватися в громади. Він не тільки почав вести переговори з активом сусідніх сіл, а й переконував це робити всю область: виступав на різних зібраннях, зустрічах, у регіональних засобах масової інформації.


Так чи інакше, але громада, очолювана Анатолієм Куликом, як була лідером у процесі свого становлення, залишається ним донині. І не тільки в області. Нині Байковецька ТГ настільки успішна, що вона є прикладом для багатьох інших громад України. Зокрема, вражає те, що за п’ять років бюджет об'єднаних сіл зріс з 3 до 140 млн. грн.!


Це дозволило у всіх селах провести вуличне освітлення, відкрити поліцейську та пожежну станції, здійснити ремонти шкіл та садочків, створити амбулаторію загальної практики сімейної медицини.


Завдяки особистим зусиллям Анатолія Романовича на новий, якісно вищий рівень вдалося піднести освіту, культуру, дозвілля у громаді. У селі Лозова спромоглися встановити справжню космічну лабораторію – чи не першу в Україні сільську шкільну автоматизовану обсерваторію. Цей об’єкт споруджено завдяки співпраці з Агентством США з міжнародного розвитку. На її відкритті була присутня Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Марі Йовановіч.


Наведені вище приклади стрімкого лету в умовах децентралізації далеко не повною мірою відображають реальну картину перетворень у селах громади. Так, за два з половиною роки у селах прокладено або відремонтовано всі головні дороги, триває процес ремонту прилеглих шляхів, встановлюються каналізаційні мережі; не закрита жодна школа, жоден садочок, відкрилися нові… У кожному селі відремонтовані і діють пункти здоров’я.


Минулого року у громаді відкрили Центр надання адміністративних послуг, який надає більше 200 послуг. А в липні цього року у ньому створено робоче місце з оформлення паспортів.


Окрім того, у 2020 році в громаді відкрили два сучасні, з новітнім покриттям, спортивні майданчики (один з них спільно з Програмою DOBRE) та реалізовано за президентською програмою «Велике будівництво» проєкт з термомодернізації школи у с. Лозова.


Усі, хто знає Анатолія Кулика, вважають його успішною людиною та керівником. А й справді, все, за що береться, доводить до кінця. Зовні спокійний, розважливий, він постійно перебуває в пошуку нових ідей, у реалізації нових проєктів. Вимогливий до себе та до людей, які з ним працюють. Його управлінському феномену є об’єктивне пояснення - це сучасний і дуже сприйнятливий до вимог часу керівник.


Йому властиві живий інтерес до національного коріння, до традицій і етнічних особливостей мешканців громади. За його сприяння успішно діють і розвиваються ансамблі, мистецькі колективи, хори. Для прикладу танцювальний колектив «Глорія Бай» відомий далеко за межами України і здобував найвищі нагороди на багатьох міжнародних фестивалях і конкурсах.


Завдяки особливому вмінню налагоджувати контакти і неабиякій харизмі Анатолію Романовичу вдалося укласти договори про співпрацю з польською гміною Вєлька Вєшь та естонським муніципалітетом Ельва.


Особливе вміння вести перемовини сприяли тому, що на території громади зосередили свої виробничі потужності більше ста підприємств. Найбільше з них – ТОВ «СЕ БорднетцеУкраїна». Його засновник – японська компанія «Сумітомо Електрик» – провідний світовий виробник кабельнопровідникової продукції і сьогодні це найбільший роботодавець Тернопільщини. Ще одне велике підприємство, зосереджене у Байківцях, – ТОВ «МОSTУкраїна», представляє інтереси світового лідера стрічкопильних верстатів компанії WoodMizer.


Практично всю свою продукцію, а це стоматологічне обладнання, експортує за кордон приватне підприємство «Галіт».


Загалом, зараз на території громади діють понад 700 суб’єктів підприємницької діяльності.


Підсумовуючи усі здобутки, можна стверджувати, що праця сільського голови спрямована виключно на те, аби постійно підвищувати якісний рівень життя мешканців Байковецької громади. Про це красномовно свідчить той факт, що на відміну від держави в цілому, демографічна ситуація в Байківцях і в навколишніх селах має позитивну динаміку.


З плином часу, коли історики, економісти, політики проводитимуть дослідження того, як зароджувалася і розвивалася децентралізація, то вони обов’язково згадають постать Анатолія Кулика.


Ні, він не був на той час ані народним депутатом України, ані міністром уряду України. Але він був тим, хто самовіддано відстоював ідею створення об’єднаних територіальних громад, пропагуючи її на центральних каналах радіо і телебачення. Зокрема, він говорив: «Майже за двадцять років незалежності України у наших селах не збудовано жодної школи, садочка, не відремонтовані дороги… Тож дайте нашим людям можливість зробити це самим!»


Його постать – справжній індикатор патріотизму. Власним життєвим прикладом Анатолій Романович утверджує національний дух, виховує у молодого покоління любов до Бога і України.







×